רבי יוסף חיים מבגדד בר אליהו, מחכמי בבל. מגדולי הפוסקים, מקובל ומחבר. נולד בבגדד בכ”ג באב ה’תקצ”ג (1833) או ה’תקצ”ה (1833). נפטר שם בי”ג באלול ה’תרס”ט (1909).

היה סמכות הלכתית ראשונה במעלה. הציב תקנות חשובות בקהילתו ואף שלא נשא בכהונה רשמית, הוכר כמנהיגה הדגול של יהדות בבל והטביע חותמו על המנהגים וההלכות בקרב יהודי המזרח. היה תלמיד דודו מצד אמו, רבי דוד חי בר מאיר. משנת ה’תר”ח (1848) – תלמידו המובהק של רבי עבדללה סומך בישיבת “בית זלכה” המפורסמת.

רבי יוסף חיים נתפרסם כגאון עוד בצעירותו. תשובה מפורטת, שהשיב לגדולי ירושלים על שאלה שנשאל אביו, הדהימה את כל קוראיה ומאז גדל שמו. כשנפטר אביו בשנת ה’תרי”ט (1859) מילא את מקומו כדרשן וכיהן בתפקיד זה כל חייו. הוא ביקר בארץ – ישראל בשנת ה’תרכ”ט (1869). כשביקר רבי יעקב אוברמאייר מווינה בבגדד ופגע בכבודו של רבי יוסף, החרימה אותו הקהילה ואילצה אותו לבקש את מחילת הרב. למרות גדולתו של רבי יוסף בתורה, וכשרונותיו הרבים כלמדן, כפוסק, כדרשן וכפייטן, ולמרות ההערצה הרבה לה זכה מצד בני דורו, הצטיין רבי יוסף בענווה וביחס של כבוד כלפי כל אדם.

כתב כ – 120 חיבורים בכל מקצועות התורה ומהם נדפסו כ – 40. ספרו “בן איש חי” – דרשות משובצות דברי הלכה ואגדה, נפוץ מאוד במהדורות רבות, בעיקר בקהילות הספרדים, ושימש כ”שולחן ערוך”.

בין שאר חיבוריו: “בניהו” ו”בן יהוידע” – על אגדות הש”ס; “רב פעלים” – שאלות ותשובות. חיבר גם כ – 200 פיוטים. (אנציקלופדיה לבית ישראל)    

פלאפון

הצטרפו לקבלת עדכונים מערוץ התורה בוואטסאפ או בטלגרם שלכם!

בערוץ התורה נשלחים מדי יום לאלפי יהודים ברחבי העולם תכנים נפלאים וייחודים, קצרים וקולעים במיוחד שלא יתפסו לך את כל היום, מעט הכמות ורב האיכות

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים